PSYCHOLOGIA POZYTYWNA. 10 POWODÓW DO PRATYKOWANIA WDZIĘCZNOŚCI.


„Wdzięczność może zmienić twoją rutynę w dzień świętowania” - mawiał William Arthur Ward. I nie mógł tego lepiej określić! Czy to dla kogoś, kto wyświadczył ci przysługę, dla nauczyciela, który przekazał swoją pasję, dla kogoś bliskiego, kto wspierał cię w trudnej chwili, czy też dla wszystkich małych radości, jakie oferuje ci życie... Wszyscy koniecznie poczuliście już wdzięczność, ale czy myślicie o wyrażeniu jej? Wraz z pojawieniem się pozytywnej psychologii lub nauki o szczęściu w 1998 roku, naukowcy i psycholodzy na całym świecie zaczęli interesować się szczęściem i wpływem pozytywnych emocji na nasze zdrowie i samopoczucie. W tym artykule proponuję odkryć 10 najważniejszych korzyści płynących z wdzięczności udowodnionej przez naukę.

 

1. Wdzięczność czyni cię szczęśliwym.
Dla Sonji Lyubomirsky, specjalistki od psychologii pozytywnej, "wyrażanie wdzięczności jest ostateczną strategią osiągania szczęścia". Pogląd ten podziela dr Christopher Peterson, profesor psychologii na Uniwersytecie w Michigan, który wraz z Martinem Seligmanem był pionierem psychologii pozytywnej. Zwykł prosić swoich uczniów o wzięcie udziału w ćwiczeniu na listach wdzięczności. Polega to na napisaniu listu do kogoś, kto ma lub miał znaczenie w twoim życiu, aby wyrazić swoją wdzięczność. Z biegiem lat przekonał się, że ta praktyka nie tylko uszczęśliwiła jego uczniów, ale także dała im poczucie dobrego samopoczucia, które trwa w czasie.


2. Wdzięczność zwiększa stopień empatii.
Jak zauważa Rebecca Shankland, autorka książki "The powers of gratitude", badania pokazują, że im bardziej jesteśmy szczęśliwi, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziemy hojni. Jak widzieliśmy, regularna praktyka wdzięczności pomaga zwiększyć poziom twojego szczęścia. Wdzięczność czyni cię również bardziej empatycznym i bardziej związanym z innymi. Rzeczywiście, jest to uczucie, które naturalnie wzmacnia twoje zainteresowanie innymi. Obudzi w was pragnienie dawania, wspierania swoich bliźnich i pomoże wam lepiej odbierać to, co mogą czuć.


3. Wdzięczność promuje pozytywne emocje.
Kiedy uczysz się wyrażać swoją wdzięczność, przestajesz koncentrować się na tym, co jest złe, a zamiast tego skupiasz się na wszystkich pozytywnych rzeczach w swoim życiu. Praktyka wdzięczności jest bardzo przydatna na przykład w przypadku zdenerwowania kogoś lub sytuacji. Skupienie się na tym, za co jesteś wdzięczny, pozwala szybciej odnaleźć wewnętrzny spokój i zapobiega zbyt długiemu pozostawianiu w negatywnym stanie umysłu. W rezultacie, wdzięczność sprawia, że jesteś bardziej pozytywny i optymistyczny. I jest to cnotliwe koło: im więcej praktykujesz wyrażanie swojej wdzięczności, tym szybciej znajdziesz powody, by być wdzięcznym każdego dnia!

 

4. Wdzięczność poprawia jakość snu.
Jeśli cierpisz na zaburzenia snu, wiesz, że mogą one wpłynąć na Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne, a tym samym na Twój poziom szczęścia... Czy jesteś jednym z 63% Francuzów, którzy mówią, że nie są zadowoleni ze swojego snu? Mam dla ciebie świetne wieści! Robert Emmons, ekspert w dziedzinie wdzięczności, stwierdził w jednym ze swoich badań, że ludzie, którzy weszli w nawyk wyrażania wdzięczności każdej nocy przed snem, spali dłużej, szybciej zasypiali i czuli się sprawniej następnego ranka, kiedy się obudzili. Więc oto naturalny sposób na poprawę jakości snu. Wiesz, co musisz zrobić...


5. Wdzięczność wzmacnia relacje.
Shawn Achor w swojej słynnej książce "How to Become a Contagious Optimistic" (Jak zostać zarażonym optymistą) wyjaśnia, że okazywane w pracy wyrazy wdzięczności wzmacniają więzi zawodowe i osobiste. Sugeruje, aby każdego ranka przed rozpoczęciem pracy wysłać e-mail z gratulacjami lub podziękowaniami do przyjaciela, krewnego lub współpracownika. Ten nawyk ma dwojaki pozytywny wpływ. Wpływa to na twoje szczęście i pomaga wzmocnić twoje relacje. Rebecca Shankland, znalazła podobne wyniki w badaniu przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Wyrażając swoją wdzięczność, wzmacniasz więź zaufania z drugą osobą, a to motywuje ją do kontynuowania relacji, ponieważ daje jej poczucie bezpieczeństwa i dobrobytu.

 

6. Wdzięczność czyni cię mniej zazdrosnym.
Praktyka wdzięczności uwalnia cię od zazdrości, ponieważ pozwala ci lepiej docenić to, co już masz, zamiast koncentrować się na tym, czego ci brakuje. Philip Watkins, badacz z Uniwersytetu Psychologii Waszyngtońskiej, również stwierdził, że ludzie, którzy świadomie rozwijają swoje poczucie wdzięczności, są mniej sfrustrowani, ponieważ są mniej skoncentrowani na rzeczach materialnych i mniej się porównują z innymi. Ci ludzie po prostu uświadomili sobie, że to, co daje im największą satysfakcję i szczęście w życiu, to nie przedmioty, ale ich związki! Dzięki temu, że jesteście mniej materialistyczni i mniej zazdrośni, wdzięczność pozwala wam również być bardziej zadowolonymi z waszego życia.

 

7. Wdzięczność zmniejsza stres i niepokój.
Podczas badań Robert Emmons zaobserwował 23% spadek poziomu kortyzolu (hormonu stresu) u osób, które regularnie praktykowały wdzięczność. Korzyści płynące z wdzięczności nie są bez znaczenia, kiedy wiesz, że stres może czasem prowadzić do depresji, szczególnie jeśli jesteś poddawany intensywnemu i regularnemu stresowi. Ta konsekwencja stresu jest dobrze znana lekarzom. Dziesięć lat temu neuropsychiatrzy szacowali już, że około 1 na 5 osób doświadczy co najmniej jednego epizodu depresji w swoim życiu pod presją stresu. Jeśli cierpisz na chroniczny stres lub lęk, zrozumiesz, że wdzięczność może być wielką pomocą.

 

8. Wdzięczność poprawia zdrowie.
Wykazano, że dzięki wdzięczności zmniejsza się ryzyko zachorowań, a także poprawia funkcje odpornościowe. Ludzie, którzy praktykują wdzięczność, szybciej wracają do zdrowia po chorobie i na ogół są zdrowsi od innych. Ale to nie wszystko. Szczególnie skorzystałoby na tym serce. Rzeczywiście, profesor Paul Mills z Uniwersytetu San Diego w Kalifornii badał wpływ wdzięczności na pacjentów z chorobami serca. Po 2 miesiącach tętno osób, które poprosił o prowadzenie dziennika wdzięczności, poprawiło się, a ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych spadło. Miałoby to również wpływ na ciśnienie krwi.


9. Wdzięczność zmniejsza ryzyko depresji.
Kilka badań naukowych sugeruje, że osoby wyrażające wdzięczność są mniej podatne na depresję i samotność. Robert Emmons stwierdza: "Wdzięczność blokuje toksyczne emocje, takie jak zawiść, niechęć, żal i depresja, które mogą zniszczyć nasze szczęście. Wdzięczność jest dla niego kluczowym elementem w zapobieganiu samobójstwom. Zostało to potwierdzone przez lekarzy w Massachusetts General Hospital w Bostonie, którzy przetestowali pozytywne ćwiczenia psychologiczne, w tym wdzięczność wobec niektórych z ich pacjentów samobójców. 90% badanych przypadków odczuwało pozytywny wpływ na poziom depresji.


10. Wdzięczność zwiększa średnią długość życia.
W 2001 roku badania przeprowadzone przez Deborah Danner, Davida Snowdona i Wallace'a Friesena z Uniwersytetu w Kentucky wykazały, że pozytywne emocje wydłużyły średnią długość życia o około 7 lat. Ich praca koncentrowała się na listach od 180 sióstr zakonnych w Minnesocie. Matka Przełożona zwykła prosić każdą nowo przybyłą osobę o napisanie autobiograficznego listu na temat jej osobistej historii, motywacji jej zaangażowania i wizji jej życia. Następnie powtórzyliby to ćwiczenie w wieku 40 i 70 lat. Badacze byli w stanie przeanalizować 150 lat archiwów, z których wynikało, że zakonnice, których pisma wyrażały największy optymizm, zdziwienie lub wdzięczność, żyły średnio 7 lat dłużej niż pozostałe.




Komentarze