PRZEWODNIK PIELGRZYMA - POMORZE GDAŃSKIE





SŁUPSK
Stolica księstwa słupskiego, które utrzymało swoją niezależność aż do 1478 roku. Gotycki kościół Mariacki. Kościół św. Jacka z nagrobkami książąt z rodu Gryfitów. Brama Młyńska. Baszta Czarownic. Zamek z XVI wieku, w którym mieści się Muzeum Pomorza Środkowego a w nim największa w Polsce kolekcja prac plastycznych Stanisława Ignacego Witkiewicza.




 




KLUKI
Skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej. Słowińcy byli rdzennymi słowiańskimi mieszkańcami Pomorza Środkowego wyznający protestantyzm. Cechą charakterystyczną ich architektury jest budowa chałup „w kratkę”.




SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY
W jego obrębie znajdują się jeziora: Gardno i Łebsko oraz ruchome wydmy. Tutejsze wybrzeże uważane jest za najpiękniejsze nad Bałtykiem.

 



WEJHEROWO
Kalwaria Wejherowska. Miasto zwane „kaszubską Jerozolimą”. Kalwarię założył w XVII wieku Jakub Wejher. Liczy 26 kaplic jest jedną z najstarszych i najczęściej odwiedzanych kalwarii w Polsce.

 


LASY PIAŚNICKIE
„Kaszubska Golgota”. W czasie II wojny światowej Niemcy wymordowali w tym miejscu 12 tysięcy Polaków.

 



PUCK
Tu 20 lutego 1920 roku odbyły się zaślubiny Polski z morzem. Gotycki kościół św. Piotra i Pawła. 29 czerwca kaszubi w odświętnych strojach przypływają na łodziach na uroczystości odpustowe. Morska pielgrzymka ta przyciąga rzesze turystów.

 



SWARZEWO
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza. W tutejszym kościele czczona jest XV-wieczna figurka Matki Bożej z berłem i Dzieciątkiem. Według legendy jej autorem jest marynarz uratowany podczas sztormu. Stąd przez lata wyruszała Kaszubska Pielgrzymka na Jasną Górę. Obecnie wyrusza z Helu. 638 km – najdłuższa piesza pielgrzymka w Polsce.

 



ŻARNOWIEC
Kościół i klasztor benedyktynek. Cysterki przybyły tu już w XIII wieku. Od XVI wieku w klasztorze mieszkają benedyktynki. 26 lipca w odpust św. Anny organizowana jest pielgrzymka łodziami po jeziorze żarnowieckim.

 



GROTY MECHOWSKIE
Jedyna na Niżu Europejskim grota. Zbudowana jest z gliny moreny z dużą domieszką wapienia. Dzięki związkom żelaza jest zabarwiona na czerwono. Ma szerokość 16 metrów i długość 30 metrów.

 Podobny obraz



SIANOWO
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub. Legenda głosi, że w XV wieku zakochana para, w noc świętojańską, znalazła w lesie lipową figurkę Maryi z Jezusem. Zanieśli ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, ale figura zawsze wracała do miejsca odnalezienia. Postanowiono zbudować tu kościół. Kult Matki Boskiej Sianowskiej jako łaskami słynącej został potwierdzony oficjalnie w XVII wieku. Szczególnie młodzież kaszubska pielgrzymuje tutaj przed zawarciem związku małżeńskiego. 

 



SZYMBARK
Centrum Edukacji i Promocji. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji m. in.: dom „do góry nogami”, Dom Sibiraka, Muzeum Ciesielnictwa, największy grający fortepian, karczma z kuchnią kaszubską.

 



WĘSIORY
Kamienne kręgi. Cmentarzysko kurhanowe założone przez Gotów w I wieku.

 



BĘDOMIN
Muzeum Hymnu Narodowego w dworze, gdzie urodził się Józef Wybicki.

 



KARTUZY
Dawny klasztor i kościół kartuzów. Kartuzi przybyli na te tereny w 1381 roku. Kościół powstał w XV wieku. W okresie reformacji mnisi opuścili klasztor. W Kartuzach znajduje się Muzeum Kaszubskie.

 



WDZYDZE KISZEWSKIE
Kaszubski Park Etnograficzny. To najstarszy w Polsce skansen założony w 1906 roku.

 



GDAŃSK
Do najważniejszych świeckich zabytków Gdańska należą: Długi Targ z kamienicami, Dwór Artusa, Żuraw, Ratusz Główny, Złota Brama, Forty, Fontanna Neptuna.
Archikatedra Trójcy Świętej. Cystersi przybyli do Oliwy w 1186. Zbudowali klasztor i piękny kościół. Charakterystyczne dla budowli są dwie flankujące fasadę smukłe wieże o wysokości 46 metrów. W XVIII wieku zbudowano imponujące organy, które składają się z 8 tysięcy piszczałek. Prospekt zdobią figury 25 muzykujących aniołów, które się poruszają podczas gry na instrumencie.

 



Kościół Mariacki. Ta gotycka budowla mierzy 105 metrów długości a wieża ma 87 metrów wysokości. Elementem charakterystycznym był „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Obraz znalazł się w Gdańsku ponieważ został skradziony przez gdańskich piratów. Obecnie jest w gdańskim Muzeum Narodowym. Na uwagę zasługuje XV wieczna figura „Pięknej Madonny” i 12 metrowy zegar, który oprócz czasu wskazuje fazy księżyca i aktualny znak Zodiaku.

 



Kaplica Królewska. Z inspiracji Jana III Sobieskiego została zbudowana bogato zdobiona barokowa świątynia jako manifestacja autorytetu katolickiego władcy w mieście zdominowanym przez protestantów.

 



Kościół św. Piotra i Pawła. Znajduje się tu cudowny wizerunek Maryi. W 1742 roku na obrazie pojawiły się łzy. Obecnie kościół funkcjonuje jako świątynia ormiańska.

 



Kościół św. Wojciecha. Został zbudowany na wzgórzu, gdzie według przekazów, miał głosić Słowo Boże św. Wojciech. Stąd wyruszył do Prusów.

 
Kościół św. Katarzyny. Najstarsza świątynia Gdańska. Zbudowany w XII wieku. Tu jest pochowany wybitny polski astronom i browarnik Jan Heweliusz. Wieża jest ozdobiona barokowym hełmem. Na niej znajduje się carillon.

 



Kościół św. Brygidy. Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Ludzi Pracy. W XII wieku miały tu być objawienia maryjne a woda z tutejszej studni uchodziła za cudowną. Gotycki kościół pochodzi z XV wieku. Zniszczony w czasie II wojny światowej. Odbudowa miała miejsce dopiero w latach 70 XX wieku. Bursztynowy wystrój kościoła.

 



Kościół św. Mikołaja. Pochodzi z XIV wieku. Jedyna świątynia w Gdańsku, która nie została zrabowana przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Ma to związek z patronem kościoła, który jest czczony w prawosławiu. Zachował się barokowy wystrój. W pierwszych tygodniach sierpnia na pobliskich ulicach odbywa się od 1260 roku słynny „Jarmark św. Dominika”. 

 



Kościół św. Józefa. Sanktuarium Ofiar Nieludzkich Systemów. Gotycki kościół z XIV wieku. 27 marca 1945 roku czerwonoarmiści podłożyli pod kościół ogień paląc żywcem ponad sto osób.

 



TCZEW
Wybudowany w XIX wieku most na Wiśle długo był najdłuższym mostem na świecie. W gotyckim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego znajdują się freski świętych kobiet. Rzadko w średniowieczu malowano wyłącznie kobiety. Muzeum Wisły.

 



TRĄBKI WIELKIE
Sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej. Tu w XIII wieku miały miejsce objawienia maryjne. Wizerunek Maryi najprawdopodobniej namalował w XVII wieku Herman Han.

 



MĄTOWY WIELKIE
Sanktuarium bł. Doroty z Mątowów. W gotyckim kościele czczona jest jedyna pochodząca z polskich terenów beatyfikowana stygmatyczka.

 



GORZĘDZIEJ
Sanktuarium św. Wojciecha. Murowany kościół z XIII wieku stoi w miejscu, gdzie św. Wojciech przeprawił się przez Wisłę do Prusów.

 



LUBISZEWO TCZEWSKIE
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W XIV-wiecznym kościele czczona jest gotycka figura Matki Bożej uznawana za cudowną.

 




MALBORK
Twierdzę Marienburg (gród Maryi) Krzyżacy zaczęli wznosić w 1275 roku. Jest to największy nizinny zamek w Europie. Co roku w lipcu odbywa się inscenizacja „Oblężenie Malborka”.

 



WIELE
Kalwaria wielecka została założona na początku XX wieku.

 



CHOJNICE
Monumentalny kościół z XIV wieku. W jego podziemiach jest pochowany malarz Herman Han.

 



ODRY
Najlepiej zachowane w Polsce cmentarzysko Gotów z II-III wieku.

 



PELPLIN
Cystersów na Pomorze zaprosił w 1276 roku książę Mszczuj II. Wybudowali opactwo i gotycką katedrę, która jest uważana za najpiękniejszą w Polsce. Gwiaździste sklepienie bardzo rzadki przykład tego stylu w Polsce. W ołtarzu znajduje się obraz Hermana Hana „Koronacja Najświętszej Maryi Panny. Arcydzieło barokowego malarstwa. W Muzeum diecezjalnym znajduje się jedyny w Polsce egzemplarz „Biblii Gutenberga”. W Pelplinie co roku we wrześniu odbywa się „Jarmark Cysterski”.

 



GNIEW
Pierwszy zamek krzyżacki na lewym brzegu Wisły z XIII wieku. W XVII wieku należał do rodu Sobieskich. Zamkowa kaplica jest popularnym miejscem zawierania sakramentu małżeństwa. XIV-wieczny kościół św. Mikołaja.

 



PIASECZNO
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza. W XIV wieku miało tu miejsce objawienie Maryi i cudowne uzdrowienie kalekiego chłopca. Woda ze studzienki uchodzi za cudowną. Gotycki kościół z XV wieku. 8 września w „wielki odpust” przybywają tu liczne pielgrzymki z całego Pomorza.

 



KWIDZYN
XV-wieczna katedra. Zamek krzyżacki z najdłuższym zachowanym danskerem (wieża wysunięta poza mury zamku pełniąca funkcję latryny).

 

Komentarze